نمایشگاه جهانی اکسپو (EXPO)

نمایشگاه جهانی اکسپو (EXPO)

نمایشگاه جهانی (world’s fair Universal exposition) مجموعه نمایشگاه هایی است که هر چند سال یک بار در کشور های مختلف جهان برگزار می شود. این نمایشگاه ها مهمترین نمایشگاه های برگزار شده در جهان محسوب می شوند. این نمایشگاه ها تحت نظر موسسه ای به نام دفتر بین المللی نمایشگاه ها(international des expositions) که در پاریس واقع است برگزار می شود. این نمایشگاه را اکسپو (expo) می نامند.
ایده ی برگزاری این قبیل نمایشگاه ها به سنت رایج فرانسویان برای برگزاری نمایشگاه های سالانه برمی گردد. در سال ۱۸۴۴ نمایشگاهی تحت عنوان نمایشگاه صنعتی فرانسه(industrial exposition of 1844 french) در پاریس برگزار شد که این نمایشگاه زمینه ساز ادامه این قبیل نمایشگاه ها در سطح بین المللی و تحت نام نمایشگاه جهانی بود.اولین دوره این نمایشگاه ها پس از انقلاب صنعتی با نام «نمایشگاه بزرگ» در هاید  پارک لندن در سال ۱۸۵۱ برگزار شد.

اکسپو یک رویداد جهانی با رویکرد فرهنگی-اجتماعی است که توسط کشوری برنده کاندیداتوری این نمایشگاه می شود، برگزار می شود.
هر اکسپو دارای یک موضوع جهانی است و در محلی برگزار می شود که بعنوان مکان تعامل و ارتباط رو در رو برای مشارکت کنندگان و بازدیدکنندگان تحت عنوان یک نوآوری برپا می شود.
دفتر بین المللی نمایشگاه (BIE) سازمان بین المللی هماهنگ کننده برپایی اکسپو ها می باشد. درحال حاضر ایران و ۱۶۸ کشور عضو این سازمان می باشند.

نخستین نمایشگاه های بین المللی جهانی (اکسپو) به مفهوم امروزی در سال ۱۸۵۱ در لندن برگزار و اکسپو بعدی در سال ۱۸۸۹ در پاریس برگزار که در آن برج ایفل طراحی و ساخته شد.

کشورمان ایران علاوه بر حضور در اولین اکسپو، در چندین اکسپو در پیش از انقلاب و اکسپو های ۱۹۹۳ کره جنوبی، ۱۹۹۸ پرتغال، ۲۰۰۰ المان، ۲۰۰۵ ژاپن، ۲۰۱۰ چین، ۲۰۱۵ ایتالیا پس از انقلاب اسلامی مشارکت فعال داشته است.
نخستین نمایشگاههای بین المللی جهان (اکسپو) در سال ۱۸۵۱ در لندن برگزار شد و کشورمان ایران به دستور قائم مقام فراهانی (امیرکبیر) در اولین اکسپو حضور داشت و برج ایفل یادگار اکسپو ۱۸۸۹ در پاریس است.

ایران در چندین اکسپو پیش از انقلاب مشارکت فعال داشته است. پاویون ایران در اکسپو ۱۹۶۷ مونترال کانادا که توسط عبدالعزیز  فرمانقرمایان طراحی و ساخته شد و شاخص ترین پاویون ایران در آن زمان به شمار می رود.

نمایشگاه های جهانی برگزار شده-۱

غرفه ایران در اکسپو ۲۰۱۵:

۱

ایران به عنوان کشوری که نمایندگی اقوام مختلف را بر عهده داشته و از تنوع گسترده ی زیستی، اجتماعی و فرهنگی برخوردار می باشد، از دیرباز به عنوان پلی مهم و استراتژیک بین فرهنگ شرق و غرب مورد توجه قرار داشته است.
سرانجام پس از کش و قوس های فراوان در مسیر طرح معماری غیرفه ایران در اکسپو سال ۲۰۱۵ میلان و برگزاری مسابقه معماری و اتفاقات ریز و درشت، تلخ و شیرین، عجیب و واقعی، اخلاقی و غیر اخلاقی، حرفه ای و غیر حرفه ای و …. در طی حدود ۵ سال گذشته از بهمن ۹۱  ( روز فراخوان مسابقه معماری اکسپو تا روز ۱۲ خرداد ۹۳، روز ملی ایتالیا) طرح معماری منتخب و مصوب غرفه ایران در المپیک فرهنگی اکسپو در مراسم روز ملی ایتالیا ( ۲ جون ۲۰۱۴ ) در باغ سفارت ایتالیا همزمان با ضیافت شامی به همین منظور رونمایی شد.

پاویون ایران در اکسپو میلان ۲۰۱۵، در ابعاد مختلف با بهره گیری از اخرین تکنولوژی های روز دنیا برای معرفی و به نمایش گذاشتن فرهنگ و ادب و سنن ایرانی، مخصوصا سفره های ایران زمین، در معرض بازدید جهانیان قرار گرفته است.
غرفه ایران در اکسپو ۲۰۱۵ با توجه به موضوع تغذیه جهانی؛ انرژی برای حیات و همچنین این اعتقاد که بشر میهمان خداوند بر روی زمین است، در محیطی به مساحت ۱۹۵۰ متر و به صورت یک سفره طراحی شده است. طرح مفهومی این سازه که بر اساس سه اصل سنت، دوام پذیری و تنوع ساخته شده است. توسط تیم معماران به ریاست کامران صفامنش، آماده شده و فاز اول پیشرفته آن توسط مهندسان مشاور معماری راه و شهرسازی و فاز دوم توسط استویوی ایتالیایی توسعه یافته است.

 

۲۳

 

غرفه ایران در دو طبقه ساخته شده است و طبقه بالا به فضای نمایشگاهیی اختصاص داده شده و به هفت منطقه جوی تقسیم شده و در طبقه پایین، محصولات صنایع دستی و جاذبه های گردشگری و غذا های ایرانی و سایر خدمات لازم برای بازدیدکننده ها عرضه می شود.

تمرکز اصلی طراحی غرفه ایران بر روی طبیعت و تنوع اقلیمی، سفره ایرانی و غذای متنوع و رنگارنگ، با بهره گیری از قدمت فرهنگی و با اشاره به اقوام ایرانی است. براین اساس در طرح پاویون ایران از عناصر طبیعی بهره گرفته شده و چگونگی مصرف انرژی با الهام از بادگیر های ایران و نحوه استفاده از عوامل جوی، چون رطوبت و باد، نمایش داده شده است.

طرح پاویون ایران یک سفره ایرانی است که از باغ کشاورزی آغاز می شود و از تنوع هفت اقلیم می گذرد. طبقه اول آن در حال پرواز است، یک رستوران در طبقه زیرین، با هفت تخت چوبی بر روی نیزار و هفت مکان برای ارائه محصولات ایرانی وجود دارد و سپس طبقه بالا که سرزمین نام دارد، وارد می شود.

مراحل ساخت:

۶۵

 

 

دیدگاه خود را بیان کنید

این ایمیل برای عموم منتشر نمی شود